In my opinion $100 a week is a huge amount to allocate for food for one person. I feed our entire family, buy diapers, toiletries and cleaning supplies on $100 a week. Plus, when you're starting out spending that amount might not be realistic. If you have roommates to offset other costs you might be able to spend more, but I was using about $40 a week when I was single.
no subject